Faculty and Staff 2017-2018

Administration
Edie Jarrell Principal                                          [email protected]
Ken Goodwin Assistant Principal [email protected]
Office Team
Susan Wells Secretary/Office Manager          [email protected]
Michelle Leonard Computer Operator [email protected]
Stacie Prosser Receptionist [email protected]
Jill Turrentine Receptionist [email protected]
Christa Ritchie Instructional Literacy Coach [email protected]
Linda Smith Records Clerk [email protected]
Mack Lyons Technical Support Specialist [email protected]
Guidance Team
Sara Hallett  Guidance Counselor s[email protected]
Kimberly Jones School Clerk [email protected]
Medical Team 
Cindy Lewis, R.N. School Nurse [email protected]
Patty Dennis, RN School Nurse [email protected]
Lee Ann Pisarchuk School Nurse [email protected]
Pre-K Team – Pre-Kindergarten Website
Kerrie Davis Pre-K Teacher [email protected]
Jeannine Ramos   Pre-K Paraprofessional [email protected]
Heather Howard Pre-K Teacher [email protected]
Joellen Coggeshall Pre-K Paraprofessional [email protected]
Deborah Stubee Pre-K Teacher [email protected]
Patricia Mackey Pre-K Paraprofessional  [email protected]
Kindergarten Team – Kindergarten Website
Neva Chatfield  Kindergarten Teacher [email protected]
Lisa Griffin  Kindergarten Teacher [email protected]
Shara Hamilton  Kindergarten Teacher [email protected]
Malissa O’Shell  Kindergarten Teacher [email protected]
Chelsey Patrou  Kindergarten Teacher [email protected]
Andreen Sciarratta  Kindergarten Teacher [email protected]
Jennifer Troupe  Kindergarten Teacher [email protected]
First Grade Team – 1st Grade Website
Kim Rhodus    First Grade Teacher [email protected]
Veronica Fuata    First Grade Teacher [email protected]
Gina Hughes    First Grade Teacher [email protected]
Dana Kelly    First Grade Teacher [email protected]
Marlene Patterson    First Grade Teacher [email protected]
Andrea Raymer    First Grade Teacher [email protected]
Cheryl Rodgers    First Grade Teacher [email protected]
Courtney Zitzewitz    First Grade Teacher [email protected]
Jane Schwarz First Grade Associate Teacher with Mrs. Zitzewitz
Second Grade Team – 2nd Grade Website
Julie Geiger    Second Grade Teacher [email protected]
Alex Langston    Second Grade Teacher [email protected]
Jana Pattison    Second Grade Teacher [email protected]
Jennifer Pelkey    Second Grade Teacher [email protected]
Kurt Reese    Second Grade Teacher [email protected]
Meagan Schmidt    Second Grade Teacher [email protected]
Allison Zweigle    Second Grade Teacher [email protected]
Megan Stuart Second Grade Associate Teacher with Mrs. Zweigle [email protected]
Third Grade Team – 3rd Grade Website
Kathee Cook
   Third Grade Teacher [email protected]
Maegan Dickinson    Third Grade Teacher [email protected]
Erin Hoekstra    Third Grade Teacher [email protected]
Meryl Jacobs    Third Grade Teacher [email protected]
Melissa Langford    Third Grade Teacher [email protected]
Leslie Pellicer    Third Grade Teacher [email protected]
Lisa Stone    Third Grade Teacher [email protected]
Mandy Underwood    Third Grade Teacher [email protected]
Fourth Grade Team – 4th Grade Website
Ashley Ballowe    Fourth Grade Teacher [email protected]
Melissa Buchanan    Fourth Grade Teacher [email protected]
Lindsey Culbreth    Fourth Grade Teacher [email protected]
Sherry Galbraith    Fourth Grade Teacher [email protected]
Becky Russell    Fourth Grade Teacher [email protected]
Susan Seagle    Fourth Grade Teacher [email protected]
Lauren Seckinger    Fourth Grade Teacher [email protected]
Fifth Grade Team – 5th Grade Website
Stephanie Davenport    Fifth Grade Teacher [email protected]
Bridget Jeffers    Fifth Grade Teacher [email protected]
Lauren Olesiak    Fifth Grade Teacher [email protected]
Kathi Schunk    Fifth Grade Teacher [email protected]
Karen Smith     Fifth Grade Teacher [email protected] 
Sharon Tillner    Fifth Grade Teacher [email protected]
Kristin Troyer    Fifth Grade Teacher [email protected]
Resource Team
Jodi Mcleod, Art    Art Teacher [email protected]
Mickey Mickley, PE    Physical Education Teacher [email protected]
Constandina Tutten , Media    Media Specialist [email protected]
Debra Ives, Media Aide    Media Clerk [email protected]
Hannah Kim, Music    Music Teacher [email protected]
Andrea Clark, Character Counts!    Character Counts! Teacher [email protected]
Exceptional Student Education Team – ESE Website
April Bailey    Support Facilitation [email protected]
Nancy Elliott    Support Facilitation [email protected]
       
Judy Greenberg   ESE Teacher [email protected]
Susan Sherman   ESE Paraprofessional [email protected]
Alina Khatibi   ESE Paraprofessional kh[email protected]
Kristine Musseau   ESE Teacher [email protected]
Christine Liggio-Miller   ESE Paraprofessional [email protected]
Joan Hes   ESE Paraprofessional [email protected]
Margo Meyer   ESE Teacher [email protected]
Krista Cornell   ESE Paraprofessional kri[email protected]
Linda Mackey   ESE Paraprofessional [email protected]
Jennifer Whalen   ESE Teacher [email protected]
Angela Allala   ESE Paraprofessional [email protected]
Sherri Mickely   ESE Paraprofessional [email protected]
Carol LaFleur   Basic Ed Paraprofessional [email protected]
Therapy Specialists
Jen Baracz   Occupational Therapy [email protected]
Megan Stone Gifted Itinerant [email protected]
Alison Brooks   Physical Therapist [email protected]
Carol Carberry Itinerant Teacher for the Deaf and Hard of Hearing [email protected]
Lydia Cherry [email protected]
Jessica Crespo Behavior Specialist [email protected]
Minda Gordon   Music Therapy [email protected]
Whitney Ussin, AT   Adaptive Technology [email protected]
Amanda Wood   School Psychologist [email protected]
Speech Pathologists
Leah Wineman, M.S. CCC-SLP   Speech Pathologist [email protected]
Christy Hladun, M.S. CCC-SLP Speech Pathologist [email protected]
Michele Koleff M.S. CCC-SLP   Speech Pathologist [email protected]
Karen Scalzo M.S. CCC-SLP   Speech Pathologist [email protected]
Extended DayWebsite
Sharon Oliver, Director   Extended Day Director [email protected]
Kathleen McGovern   Extended Day Teacher [email protected]
Kelly Mullen   Extended Day Teacher  [email protected]
Linda Ramos   Extended Day Teacher  [email protected]
Susan Rattan   Extended Day Teacher   [email protected]
Sue Samaroo   Extended Day Teacher  [email protected]
Pam Schneider   Extended Day Teacher  [email protected]
Jodie Stobe   Extended Day Teacher  [email protected]
Juanita Valastro   Extended Day Teacher   [email protected]
Maintenance
Chip Whitfield   Maintenance Manager [email protected]
Beulah Ager   Maintenance Team [email protected]
Karen Bowyer   Maintenance Team [email protected]
Rebecca Lowe   Maintenance Team [email protected]
Marie Mericus   Maintenance Team [email protected]
Kevin O’Leary Maintenance Team [email protected]
Loren Smith   Maintenance Team [email protected]
Cafeteria – Website
Lynn Hutzel   Cafeteria Manager  [email protected]
Susan Bower   Cafeteria Team [email protected]
Judy Craven   Cafeteria Team  [email protected]
Michele Morgan   Cafeteria Team  [email protected]
Little Cardinal’s Nest – Website
Lisa Whitaker    Director [email protected]
Crystal Panzavecchia     [email protected]
Karen McKeon     [email protected]